آموزش کامل جعبه ابزار

1 minute, 5 seconds Read

 

 
 

آموزش کامل جعبه ابزار

در قسمت اول آموزش ، نرم افزار فتوشاپ و کاربرد آن در طراحی را برای شما بازدید کنندگان عزیز به طور کامل توضیح دادیم، در این قسمت سعی داریم به معرفی و آموزش مهمترین قسمت نرم افزار یعنی جعبه ابزار آن بپردازیم .کلیه تصاویری که برای معرفی ابزار و کاربرد آن در زیر توضیح داده ایم طبق استاندارد شرکت ادوبی می باشد، تا در درس های بعدی که می خواهیداز ابزارها برای طراحی استفاده کنید ، راحت تر و با انتخاب درست از آنها بهره ببرید.در قسمت های مختلف سعی کرده ایم از توضیح اضافی پرهیز کرده تا شما در هنگام تمرینات دچار خستگی و دلزدگی نشوید.برای شروع فتوشاپ CS4 را باز کنید . در قسمت چپ جعبه ابزار فتوشاپ  را می بینید که می خواهیم با توجه به قسمت بندیهایی که در زیر مشخص کرده ایم ، کاربرد آنها را توضیح دهیم .

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید . سمت راست پائین بیشتر ابزارها یک فلش مشکی کوچک می باشد ، کافیست موس خود را بر روی آن برده تا زیر مجموعه آن ابزارنشان داده شود . در زیر کلیه ابزار هایی که در جعبه ابزار می باشد را برای شما لیست کرده و در ادامه به طور کامل با کاربرد آنها توضیح میدهیم .

A Selection Tools

 Move Tool : یکی از پر کاربردترین ابزار در فتوشاپ جهت جابجایی ، کات و کپی کردن خلاصه همه کاره فتوشاپه . سعی کنید Shortcut های ابزارهـا را یاد بگـیرید تـا در هنــگام تـمـریـن نیازی بـــــه انتخاب از جـعبه ابزار نداشته باشید کلیه Shortcut ها روبروی ابزار نوشته شده است .

 

 

 

۴ ابزار Marquee Tool

 Rectangular Marque Tool : جهت ایجاد کردن مربع و یا مستطیل شکل و چهار گوش استفاده می شود، اگر هنگام درگ کردن دکمه Shif را بگیریم می توان به شکل مربع انتخاب را انجام داد .
 Eliptical Marquee Tool : جهت ایجاد به شکل بیضی عمودی و افقی استفاده می شود .
Single Row Marquee Tool :جهت انتخاب یک خط افقی از پیکسل های یک تصویر استفاده می شود .
Single Column Marquee Tool :جهت انتخاب یک خط عمودی از پیکسل ها ی یک تصویر استفاده می شود .
نکته: اگر در هنگام درگ کردن هر کدام از این ابزارها کلید Space را نگهداریم می توانیم محدوده انتخاب شده را با حرکت ماوس جابجا کنیم .

 

Lasso Toll : جهت انتخاب محدوده ای از تصویر به صورت آزاد استفاده می شود و با حرکت ماوس به هر جهت می توان انتخاب دلخواه را انجام داد .
Polygonal Lasso Tool : جهت انتخاب محدوده ای از تصویر استفاده می شود که بر خلاف ابزار Lasso نمی توان با هر زاویه دلخواه عمل انتخاب را انجام داد و فقط به صورت خطوط شکسته عمل انتخاب را می توان انجام داد، با گرفتن همزمان کلید Shift  می توان به صورت یک خط راست و با لا یا پایین بردن ماوس می توان با خطوط با زاویه ۴۵ درجه و ۹۰ درجه انتخاب را انجام داد .
Magnetic Lasso Toll : جهت انتخاب یک محدوده با توجه به تفاوت رنگ موجود بین دو محدوده استفاده می شود و با درگ کردن بین دو رنگ مثلاً دو رنگ متضاد سفید و سیاه با نزدیک کردن به محدوده رنگ سیاه مثل آهنربا به محدوده رنگ سیاه می چسبد و با این دستور می توان دو محدوده رنگ با تضاد رنگ زیاد را انتخاب کرد .

 

Magic Wand Tool : که به عصای جادوئی معروف می باشد، با این ابزار می توان با انتخاب یک پیکسل از یک رنگ تمام رنگهای نزدیک به این محدوده را انتخاب کرد که با استفاده از تنظیمات موجو در قسمت تنظیمات می توان انتخاب دقیقی داشت .
نکته۱ : تمام ابزار یاد شده دارای تنظیمات خاص خود می باشند که با تنظیم این فیلدها می توان انتخاب دقیقی داشت .
نکته۲ : با استفاده ازکلید Shift بعد از انتخاب یک محدوده می توان با نگه داشتن این دکمه محدوده دیگری را نیز به همان محدوده انتخاب شده اول اضافه کرد و با گرفتن دکمه Alt می توان قسمتی از محدوده انتخاب شده قبل را از آن کم کرد .

 

B Crop And slice tools

Crop Toll : جهت حذف کردن اضافات لایه ها که از بوم کار ما بیرون زده استفاده می شود با درگ کردن این ابزار روی صفحه قسمت سفید شده باقی خواهد ماند و قیمت خاکستری حذف خواهد شد با اهرم های موجود در اطراف محدوده انتخاب شده می توان اندازه محدوده را تغییر داد .
Slice Tool : جهت قرار دادن عکس در یک سایت اینترنتی و برای راحتر بالا آمدن تصویر در اینترنت تصویر مورد نظر را با این دستور به قسمت های دلخواه تقسیم می کنیم و در هنگام ذخیره تصویر برای وب هر قسمت به طور جداگانه یک فایل خواهد شد یعنی یک تصویر با ۴ اسلایس به ۴ فایل تقسیم خواهد شد مانند پازل .

 

C Measuring Tools

Eyedropper Tool : با این ابزار شما می توانید از روی تصاویر دیگر رنگ دلخواه خود را انتخاب کرده و از آن استفاده کنید .
Color Sample Tool : با استفاده از این ابزار شما می توانید با کلیک در هر نقطه دلخواه از تصویرپالت رنگ ظاهر می شود و شما می توانید درصد رنگ هر قسمت از تصویر را با کشیدن موس روی آن قسمت را در مد رنگ های مختلف از نظر محور X وY مشاهده کنید .
Ruler Tool : با این ابزار شما می توانید فاصله بین دو نقطه را اندازه بگیرید .
Note Tool : یک ابزار بسیار عالی کاربرد این ابزار به این صورت می باشد که اگر شما به صورت تیمی بر روی یک طراحی یا پروژه کار می کنید و تیم بعدی در ساعت بعد از شما می خواهد به کار خود ادامه دهد می توانید یادداشتهایی را برای راهنمائی و ادامه کار بنویسید .

 

D Retouching Tools

Healing Brush Tool : یک ابزار عالی برای روتوش کردن لکه ها از یک تصویر صاف مثلا جوش از روی پوست صورت . روش کار ابزار به این صورت است با گرفتن کلید Alt از یک قسمت تصویر نمونه برداشته می شود و در هر جایی که شما بخواهید با درگ موس نمونه برداشته شده کپی می شود .
Patch Tool : با این ابزار می توانید یک تیکه از تصویر مورد نظر را Select کنید و با موس قسمت انتخاب شده را جایگزین قسمت دیگر کنید .
Red Eye : همانطور که از نام آن پیداست برای تغییر قرمزی رنگ چشم هایی که با دوربین دیجیتال گرفته می شود بکار می رود .

 

Clone Stamp Tool : با نگاه داشتن کلید Alt  می توانید از هر قسمتی نمونه برداری کنید و در قسمت دیگری استفاده کنید .
Pattern Stamp Tool : تقریبا مثل همان ابزار Clone Stamp Tool می باشد با این تفاوت که شما می توانید از بافت هایی که به صورت پیش فرض در فتوشاپ وجود دارند نیز استفاده کنید .

 

Eraser Tool : برای پاک کردن قسمت های دلخواه از تصاویر بکار میرود .
BackGround Eraser Tool : با استفاده از این ابزار و با کلیک کردن بر روی هر قسمت از تصویر و درگ کردن تصویر پاک شده حالت شطرنجی و شیشه ای از زیر آن نمایان می شود .
Magic Eraser Tool : این ابزار قسمت هایی را پاک می کند که از لحاظ رنگی تقریبا شبیه هم هستند .

 

Blur Tool : برای محو و مات کردن قسمت هایی از تصویر استفاده می شود .
Sharpen Tool : برای شارپ کردن و واضح تر کردن قسمت دلخواه استفاده می کنیم .
Smudge Tool : کار این ابزار مانند این است که شما رنگ را روی بوم نقاشی بریزید و بعد با انگشتتان رنگ را روی بوم بکشید .

 

Dodge Tool : قسمت های تیره تصویر را روشن می کند .
Burn Tool : قسمت های دلخواه شما را با توجه به رنگ بکار برده شده درتصویری تیره می کند .
Sponge Tool : همانطور که از تصویر آن مشخص است مانند اسفنج عمل می کند و روی کار شما یک حالت سفیدی بوجود می آورد .

 

E Painting Tools

Brush Tool : یکی دیگر از پرکاربردترین ابزارهایی که من در آموزش استفاده می کنم قلم براش است که با انتخاب و تغییر تنظیمات آن می توانید همانند یک مداد طرح مورد نظر خود را نقاشی کنید .
Pencil Tool : مانند ابزار Brush عمل می کند .
Color Replacment Tool : با استفاده از این ابزار می توان رنگ یک قسمت را روی یک تصویر دیگر ریخت .

 

 

History Brush Tool : با این ابزار و با کلیک کردن روی هر محدوده ای که از زمان بازکردن فایل روی آن تغییرات داده اید را به حالت قبل بر می گرداند .
ART  History Brush Tool : با استفاده از این ابزار و استفاده ازطرح هایی که در اختیار شما قرار میدهد می توانید با کشیدن این قلم بر روی تصویر و عکس خود به کار خود حالت های مختلف هنری بدهید .

 

Gradient Tool : از این ابزار برای ایجاد یک طیف یا چند طیف رنگ بر روی تصویرمان استفاده می کنیم .
Paint Bucket Tool : از این ابزار برای ریختن رنگ بر روی بوم یا ناحیه انتخاب شده استفاده می کنیم .

 

F Drawing and Type Tools

pen Tool : ابزاری برای ترسیم خطوط آزاد و کشیدن خط به دور یک محدوده .
FreeForm Pen Tool : این ابزار نیز تقریبا کاری مشابه ابزار pen Tool نجام میدهد و کاملا آزاد عمل می کند هر طرف ماوس را حرکت دهید به آن طرف حرکت می کند .
Anchor Point Tool Add : همانطور که از اسم آن معلوم است بعد از کشیدن یک خطوط می توانیدنقاطی برای دقت بیشتر به آن اضافه کنید .
Delete Anchor Point Tool : بر خلاف ابزار Anchor Point Tool Add عمل می کند .
Convert Point Tool : بعد از کشیدن خطوط با این ابزار می توانید بر روی دقت لبه ها و ایجاد انحنا استفاده کنید .

 

Horizontal Type Tool : از این ابزار برای تایپ متن استفاده می شود .

 

Rectangle Tool : همان طور که از شکل آن معلوم است برای ایجاد مستطیل استفاده می شود .
Rounded Rectangle Tool : برای ایجاد مستطیل و مربع با گوشه های نرم یا گرد  استفاده می شود .
Ellipse Tool : با این ابزار می توانید انواع دایره یا بیضی ترسیم کنید .
 Polygon Tool : برای رسم چند ضلعی با اندازه های مختلف استفاده می شود .
Line Tool : برای کشیدن خطور صاف استفاده می شود .
Custom Shape Tool : با انتخاب این ابزار دسترسی شما به اشکال مختلف از طریق نوار ابزار ایجاد و می توانید اشکال مختلف را انتخاب کرده و از آنها در طراحی استفاده کنید .

 

Hand Tool   : برای جابجایی تصویر استفاده می شود .
Set Foreground Color : برای انتخاب رنگ پیش زمینه استفاده می شود ، شما می توانید با کلیک بر روی پالت و باز شدن ویزارد رنگ ، رنگ  مورد نظر خود را انتخاب کنید .
Set Background Color : برای انتخاب رنگ پس زمینه استفاده می شود ، شما می توانید با کلیک بر روی پالت و باز شدن ویزارد رنگ ، رنگ  مورد نظر خود را انتخاب کنید .

منبع: آسا رایان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *