تاریخ انتشار : سه شنبه 16 دی 1393 - 16:59
71 بازدید
کد خبر : 2022

جشن تکلیف

جشن تکلیف

                                   سبا کوچولو یک بابابزرگ مهربون داشت که اکثر اوقات را به مناجات با خدا مشغول بود. سبا نماز خواندن را خیلی دوست داشت و هر وقت بابابزرگ را در حال نماز خواندن می‌دید، می‌دوید و جانماز مادرش را

 

                               20101024115205686 1b

 

سبا کوچولو یک بابابزرگ مهربون داشت که اکثر اوقات را به مناجات با خدا مشغول بود.

سبا نماز خواندن را خیلی دوست داشت و هر وقت بابابزرگ را در حال نماز خواندن می‌دید، می‌دوید و جانماز مادرش را برمی‌داشت و روی زمین پهن می‌کرد و پشت سر بابابزرگش می‌ایستاد و کارهایی را که باباجونش درحال نماز خواندن انجام می داد مو به مو اجرا می‌کرد و بعد وقتی نمازش تمام می‌شد جانماز را همان جا رها می‌کرد و می‌رفت و مامانش از این کار سبا فوق‌العاده عصبانی می‌شد.

سبا چند روز دیگه تولدش بود و به سن ۹ سالگی می‌رسید. یک روز خانم ناظم در مدرسه برای بچه‌ها صحبت می‌کرد و به آن ها گفت: بچه‌های عزیز، دخترهای خوب من، شما دیگه بزرگ شدید و همه تون امسال به سن تکلیف می‌رسید و ما می‌خواهیم برای شما جشن تکلیف بگیریم.

سبا دستش را بالا گرفت و از خانم ناظم سوال کرد: ببخشید خانم ناظم، اجازه… جشن تکلیف یعنی چی؟

خانم ناظم گفت: جشن تکلیف یکی از جشن‌های بسیار بزرگ مذهبی ما مسلمانان است که مخصوص شما کودکان می‌باشد. که از این سن وظایف دینی شما تازه شروع می‌شود.

سبا تمام روز به این جشن فکر می‌کرد و با خودش می‌گفت: یعنی باید چه کارهایی انجام بدهم ؟

و رفت پیش بابابزرگ مهربانش و از او پرسید: بابابزرگ شما می‌دونید که من به سن تکلیف رسیدم. بابابزرگ گفت: بله دخترم، جشن تکلیفت کی هست؟

سبا: پس شما می‌دونید که مدرسه می‌خواهد برامون جشن تکلیف بگیره.
بابابزرگ: بله.

هر بچه‌ای که به سن تکلیف می‌رسه برایش جشن می‌گیرند.
سبا: بابابزرگ هر کسی که به سن تکلیف می‌رسه باید چه کارهایی انجام
بده؟

بابابزرگ: سباجان یعنی تو دیگه یک خانم بزرگ شدی و از حالا به بعد همه کارها و اعمالت باید مثل یک خانم بزرگ باشه.

حتماً باید حجابت رو حفظ کنی و نماز خواندن از این سن به تو واجب است و باید همیشه، اول وقت نمازت را بخوانی و وظایف دینی‌ات را کاملا ًانجام دهی. سجاده‌ات را پهن کرده و مثل بزرگ‌ترها با خدای مهربان صحبت کنی و همیشه شکرگزار باشی. از حالا به بعد تو دیگه می‌توانی روزه کامل هم بگیری و عبادت خدا را به جا بیاوری.

در این موقع مامان سبا از راه رسید و کنار بابابزرگ و سبا نشست و از صحبت‌های آن ها متوجه جشن تکلیف سبا شد. و رفت سجاده و چادر و مقنعه‌ای که از قبل برای سبا آماده کرده بود را آورد و روی پای سبا گذاشت و گفت: بفرمایید دختر قشنگم…

این کادو مال توست و اما یادت باشه یکی از کارهایی که اهمیت زیادی داره این است که وقتی می‌خواهی نماز بخوانی، باید اول با احترام سجاده‌ات را رو به قبله پهن کنی و بعد از پایان نماز، چادر و مقنعه را مرتب و منظم تا کرده و داخل سجاده قرار دهی و این کار احترام گذاشتن به عبادتت است

منبع:http://creativeclass.blogfa.com
داستان جالب دو درخت همسایه

به این نوشته از ۵ چند امتیاز می دهید؟
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.