نحوه تکثیر کاکتوس آپوروکاکتوس

مجموعه: كاكتوس تعداد بازدید: 116

 مجله سر گرمی اسکیمو:آپوروکاکتوس

آپوروکاکتوسآپوروکاکتوس , سایت اسکیمو, شرایط نگهداری از کاکتوس آپوروکاکتوس, کاکتوس, کاکتوس آپوروکاکتوس, گل وگیاه, مجله سرگرمی اسکیمو, مشخصات کاکتوس آپوروکاکتوس, مناطق قابل رویش کاکتوس آپوروکاکتوس, نام علمی کاکتوس آپوروکاکتوس, نحوه تکثیر کاکتوس آپوروکاکتوس, کاکتوس

آپوروکاکتوس

نام علمی: Aporocactus/Disocactus

نام انگلیسی:

 

Rat’s Tail Cactus

 

 

 

آپوروکاکتوس 

آپوروکاکتوس ها بومی پهنه های جنوبی و مرکزی مکزیک می باشند. یکی از کاکتوس های بالارونده و اپی فیت با ساقه های قابل انعطاف به رنگ سبز خاکستری مایل به سبز وتعداد ۸ تا ۱۲ شیار نازک می باشند. به گونه طبیعی و به صورت آویخته روی صخره ها وشاخه های درختان دیده می شوند و طول ساقه هایشان به ۲ متر و قطر آنها به ۲٫۵ سانتیمتر می رسد. جایگاه آفتابی وکمی سایه را می پسندند. گلهای قیفی شکل صورتی و سرخ رنگ آنها از فصل بهار تا میانه تابستان پدیدار می شود و در برابر دمایی تا  درجه سانتیگراد بالای صفر پایداری نشان می دهد. گونه معروف این جنس فلاژلی فورمیس (A.flagelliformis) یا کاکتوس دم موشی نامیده می شود. این کاکتوس دارای ساقه های باریک شبیه دم موش است وبه صورت گلدانی آویخته بسیار زیبا و دل انگیز است. آرئولهای آپوروکاکتوس نزدیک به هم بوده و ۸ تا ۲۰ خارشعاعی و ۳تا۴ خار مرکزی دارد خارها کوتاه و بزرگ طلایی یا قرمز و قهوه ای هستند. میوه آنها کوچک، پرزدار و گرد و کمتر از ۱٫۲۵ سانتیمتر قطر دارد. خاک مورد استفاده آنها باید غنی باشد. آپوروکاکتوس ها پس از هر دوره رشد نیاز به تعویض خاک دارند و هرگاه زمان زیادی در یک خاک نگهداری شوند، ساقه های قدیمی پس از مدتی شادابی خود را از دست داده و به پژمردگی و خشکی می گرایند. از این رو بهتر است برای نگهداری آپوروکاکتوس یک رشته از آن را روی سرئوسها پیوند نماییم. و چنانچه در فصل زمستان، دمای گلخانه یا جایگاه نگهداری بالاتر از ۱۰ درجه سانتیگراد باشد آن را روی یک پایه از جنس هیلوسرئوس پیوند نمود. همچنین توصیه می شود ارتفاع پایه پیوند را بلند در نظر بگیریم که در این صورت عمل پیوند آپوروکاکتوس روی سرئوس بسیار موفقیت آمیز است. چنانچه پایه پیوند با ارتفاع مناسب در نظر گرفته شود. پس از مدتی تعداد رشته های آپورو بسیار زیاد شده و در فصل گلدهی (معمولاً فصل بهار ) چشم اندازی دلکش و بسیار دیدنی پدید می آورد.

هر گاه آپوروکاکتوس ها بر روی پایه پیوند نبوده و به صورت آویز باشند بهتر است همچنان به صورت آویز به سقف گلخانه یا دیگر مکان ها جای داده شوند. آپوروکاکتوس ها به آبیاری منظم و مناسب نیاز دارند و چنانچه آبدهی شان به عللی به تأخیر افتد، ریشه های هوایی و نابجای بسیار پدید می آورند. دوگونه معروف آپوروکاکتوس A.martianus،A.flagelliformis می باشند.

منبع: گل وگیاه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “نحوه تکثیر کاکتوس آپوروکاکتوس”

قالب تفریحی