خانه / گل وگیاه / كاكتوس / کاکتوس آکانتوکالیسیوم

کاکتوس آکانتوکالیسیوم

 مجله سر گرمی اسکیمو:آکانتوکالیسیوم

کاکتوس آکانتوکالیسیوم

نام علمی: Acanthocalycium  

 

 

 

 آکانتوکالیسیوم

زیستگاه و رویشگاه اصلی آکانتوکالیسیوم شمال آرژانتین می باشد. از ویژگیهای این کاکتوس شکل کروی آن است که با افزایش سن به صورت لوله ای کوتاه در می آید، بدنه آن به قطر ۱۰سانتیمتر وبلندی  15 تا ۲۰ سانتیمتر و به رنگ سبز تیره و مات و گاه آبی مایل به خاکستری است، هر آرئول شامل ۸ تا ۱۰ خار باریک و مشخص است که گاهی در برخی گونه ها  این خارها کوتاه و ضخیم هستند. درازی خار به ۱ تا ۱٫۵ سانتیمتر می رسد که به فاصله ۲ سانتیمتر از هم قرار گرفته اند، رنگ خارها گوناگون بوده و از زرد تا قهوه ای تیره دیده شده است. گل های آکانتوکالیسیوم قیفی شکل، درشت، پرپر و به بلندی ۷٫۵ سانتیمتر و به قطر ۵ سانتیمتر می رسد و در سطح فوقانی بدنه و در تابستان آشکار می گردند. گل ها در گونه های مختلف به رنگ های سفید، سبز کمرنگ متمایل به زرد، زرد لیمویی و گاهی سرخ رنگ نیز دیده می شوند.

میوه این جنس کاکتوس، گرد و کروی، فلس دار و قطر آن به ۱٫۵ سانتیمتر می رسد. بذر آنها، سیاه و کدر و قطرش ۱ میلیمتر است. ازدیاد و تکثیر آن بیشتر با کاشت بذر دراسفند ماه و در گلخانه انجام می شود. همچنین از راه کاربرد قلمه و پیوند در تابستان نیز می توان به تکثیر آن دست زد و از دیدگاه زیست بوم شناختی (اکولوژیکی) گیاهان روشنایی پسند و گرمادوست ولی از سرما گریزانند (در فصل زمستان روی هم رفته در حال استراحت بسر می برند) خاک های غنی، سبک زهکشی شده را می پسندند. بلندی گونه هایی از آکانتوکالسیوم مانند A.thionanthum گاهی بیشتر از قطر پهنای خود کاکتوس می گردند. شماری از شناخته شده ترین گونه های آکانتوکالیسیوم در زیر آمده است:

A.aurantiacum – A.canthocalycium – A.glaucum – A.griseum – A.klimpelianum

A.peitscherianum – A.spiniflorum – A.violaceum

منبع:گل وگیاه

همچنین ببینید

نحوه تکثیر کاکتوس آپوروکاکتوس

آپوروکاکتوس ها بومی پهنه های جنوبی و مرکزی مکزیک می باشند. یکی از کاکتوس های بالارونده و اپی فیت با ساقه های قابل انعطاف به رنگ سبز خاکستری مایل به سبز وتعداد ۸ تا ۱۲ شیار نازک می باشند. به گونه طبیعی و به صورت آویخته روی صخره ها وشاخه های

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *