کد خبر : 13612
تاریخ انتشار : یکشنبه 30 فروردین 1394 - 19:28
111 بازدید بازدید

گیاه یاس آبی

گیاه یاس آبی

گیاهی است بالارونده و محتاج قیم، از خانواده پلمباجیناسه Plumbaginaeae که در طبیعت تا ارتفاع ۶ متر و پهنای ۳ متر می تواند رشد کند، هر چند به عنوان گیاه خانگی بسیار کوچکتر می شود. زادگاه آن آفریقای جنوبی است. برگ های متقابل با سطح زیرین سفید دارد. گل ها آبی کمرنگ

مجله سر گرمی اسکیمو:یاس آبی

یاس آبی

 گیاه باغی-آپارتمانی یاس آبی

نام علمی: Plumbago auriculata

نام انگلیسی: Blue plumbago / Cape plumbago / Cape leadwort

 

 

 

 

 یاس آبی

گیاهی است بالارونده و محتاج قیم، از خانواده پلمباجیناسه Plumbaginaeae  که در طبیعت تا ارتفاع ۶ متر و پهنای ۳ متر می تواند رشد کند، هر چند به عنوان گیاه خانگی بسیار کوچکتر می شود. زادگاه آن آفریقای جنوبی است. برگ های متقابل با سطح زیرین سفید دارد. گل ها آبی کمرنگ و در واریاسیونی مثل P. auriculata var. alba سفید و در واریاسیونی مثلP. auriculata ‘Royal cape’ آبی سیر هستند، که در انتهای شاخه در اواسط بهار ظاهر می شوند. بعد از اتمام زمان گلدهی گیاه را باید هرس شدید نمود.  در زمستان احتیاج به استراحت و توقف در آبیاری دارد.

Z

نیازها: 

نور:  به نور کافی و کامل احتیاج دارد، گیاه را در برابر اشعه مستقیم آفتاب در ظهر تابستان قرار ندهید. در زمستان گیاه را به سایه ببرید.

دما: گیاه را در زمستان در درجه حرارت ۷ و در بهار و پائیز در درجه حرارت ۲۰ نگهداری کنید.

آبیاری: در بهار و تابستان به آبیاری دو بار در هفته نیاز دارد، در هر حال خاک گلدان را مرطوب نگه دارید، هرگز اجازه ندهید  آب اضافی در گلدان باقی بماند، آبیاری در زمستان را به هر ده روز یکبار کاهش بدهید و اجازه بدهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود.

رطوبت: در بهار و  تابستان گیاه را هر دو روز یکبار غبارپاشی کنید و دقت نمایید که گل ها مرطوب نشوند.

تغذیه: بعد از ظهور گل ها هر دو هفته یکبار با مواد غذایی مصنوعی مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه مصنوعی کنید، در پائیز و زمستان تغذیه را متوقف کنید.

خاک مناسب: مخلوطی از خاک برگ، پیت، خاک لوم و شن بهترین محیط است.

تعویض گلدان: هر ساله در بهار گیاه را به گلدانی با یک اندازه بزگتر از قبلی منتقل و در صورت عدم امکان تعویض خاک های سطحی گلدان را با خاک نو تعویض کنید.

تمیز نمودن برگ ها: با غبارپاشی برگ ها را تمیز کنید، در آفتاب غبارپاشی ننمائید، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: کاشت قلمه ساقه در بهار یا تابستان، قلمه ریشه در بهار، کاشت بذر در اواخر زمستان، تقسیم بوته در بهار.

عوارض و درمان:

در فصل بهار و تابستان تعداد گل ها کم است: عمل هرس در سال گذشته به خوبی انجام نشده است، پس از پایان یافتن زمان گلدهی گیاه را هرس نموده و شاخه های اضافی را قطع کنید.

حشراتی با مواد چسبنده روی گل ها و غنچه ها ظاهر شده اند: گیاه را با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هر هفته سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

برگ های جدید ریز هستند: گیاه از کمبود عناصر غذایی در رنج است، هر دو هفته یکبار طبق دستور گیاه را تغذیه نموده تا گل ها ظهر شوند.

غنچه ها باز نمی شوند: هوا سرد است و نور کافی نیست، گیاه را به محل گرم تری و با اشعه مستقیم آفتاب منتقل نمایید.

برگ ها قهوه ای و چین و چروک دار هستند و غنچه ها می ریزند: هوا گرم و خشک است، گیاه را به محل سرد با جریان ملایم هوا منتقل نموده و غبارپاشی با آب سبک و ولرم را فراموش نکنید.

برگ های زیرین گیاه می پوسند: آبیاری بیش از اندازه و خاک باتلاقی شده است، اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس آبیاری کنید، آب زیر گلدانی را خارج و زهکش را بازدید نمایید.

زخم های سفید و پنبه ای شکل روی برگ ها و در قاعده آنها تشکیل شده است: حشره آفت عامل آن است، زخم ها را پنبه یا اسفنج آغشته به محلول سم حشره کش نفوذی خیس و یا گیاه را هر دو هفته یکبار با این سم طبق دستور سمپاشی کنید. در هنگام سمپاشی گل ها را محفوظ نگه دارید.

کلیه شرایط محیطی مناسب است ولی برگ ها سیاه می شوند:عامل آن ممکن است استفاده از مواد براق کننده شیمیایی باشد، از آنها استفاده نکنید.

برگ ها چروکیده می شوند: ممکن است علل مختلف داشته باشد، هوا سرد است و یا آبیاری بیش از اندازه است، شرایط را بازدید و در صورت نیاز گلدان ها را به محل گرم تری منتقل نموده و یا اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود، سپس آبیاری نمایید.

* قیّم دایره ای: این گیاه جزء گیاهان بالارونده بوده و قادر به ایستادن روی ساقه خود نیست، بر حسب اندازه گیاه قطعه ای مفتول یا سیم باریک تهیه کنید و به صورت دایره ای در آورید، قیم را درون خاک گلدان ها نموده و گیاه را به دور آن پیچیده و با نخ نرم به ملایمت گره بزنید.

*گل های پلمباگو روی شاخه جدید بهاره تشکیل می شود، به همین علت نیاز شدید به هرس و حذف شاخه های چوبی سال قبل و کاهش ارتفاع آن تا حدود ۱۵ سانتیمتر دارد.

منبع:گل وگیاه

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

عکس

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
advanced-floating-content-close-btn